قالب وردپرس درنا توس

پی نوشت های درس اول

——————————————–

 1. شیخ صدوق،‌ [کمال الدین و تمام النعمه]، ج ۲، ص ۴۰۹، ج ۹ و قریب به این مضمون ر.ک: صحیح بخاری، ج ۵، ص ۱۳، صحیح مسلم ج۶، ص ۲۱ و ۲۲٫ ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، ج ۹، ص ۱۵۵٫
 2. اصول کافی، ج ۱، ص ۳۳۷ و کمال الدین، ج ۲، ص ۳۴۳
 3. مصلح جهانی و مهدی موعود از دیدگاه اهل سنت، سید هادی خسروشاهی، ص ۷۷ (به نقل) از رولیسیول بزرگ یا سیاسه الحسینیه، فصل ۷، صص ۴۹ و ۵۰، تحت عنوان: فلسفه مذهب شیعه.
 4. قرآن کریم خطاب به پیامبر اسلام (ص) فرموده است: «ما ذِکر ]قرآن[ را بر تو فرستادیم تا آنچه را بر مردم نازل شده است براى ایشان بیان کنى»؛ سوره نحل، آیه ۴۴٫
 5. بحارالانوار، ج ۲، ص ۱۰۰٫
 6. گفتنى است که «تشکیل حکومت» توسط امام معصوم وابسته به زمینه‌ها و شرایط آن است ولى سایر وظایف، حتى در زمان غیبت، انجام مى گیرد اگرچه در زمان ظهور امام و حضور آشکارش در میان مردم، ملموس و عینى است. نکته دیگر اینکه آنچه در این بخش گفته شد نیاز مردم به امام در حیات معنوى آنهاست و اما نیازِ مجموعه عالم به «وجود امام» در بحث «فوائد امام غایب» خواهد آمد.
 7. میزان الحکمه، ج ۱، ح ۸۶۱٫
 8. به علاوه اگر امام مصون از خطا نباشد باید به دنبال امام دیگرى بود تا نیاز مردم را پاسخ دهد و اگر او نیز محفوظ از خطا نباشد امام دیگرى لازم است و این رشته همچنان تا بى نهایت ادامه خواهد یافت و چنین امرى از نظر فلسفى باطل است.
 9. معانى الاخبار، ج ۴، ص ۱۰۲٫
 10. میزان الحکمه، باب ۱۴۷، ح ۸۵۰٫
 11. سوره بقره، آیه ۱۲۴٫
 12. این کلمه در عربی به معنی دور شمردن و بعید دانستن یک کار استفاده می‌شود.
 13. کافى، ج ۱، باب ۱۵، ح ۱، ص ۲۵۵٫

 

 

رفتن به تمام دوس رفتن به درس اول

مطلب پیشنهادی

آراستگی امام به کمالات اخلاقی

  آراستگی امام به کمالات اخلاقی امام که پیشوا و راهبر جامعه است باید از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *