قالب وردپرس درنا توس
خانه / آموزش آفیس / چه جوری نمایش خط‌کش (Ruler) را در Word را فعال یا غیر‌فعال کنیم

چه جوری نمایش خط‌کش (Ruler) را در Word را فعال یا غیر‌فعال کنیم

چه جوری نمایش خط‌کش (Ruler) را در Word را فعال یا غیر‌فعال کنیم

 

برای اغلب ما، خط‌کشی که در اطراف صفحه در نرم‌افزار Microsoft Word نمایش داده میشود غیر‌کاربردی است و به ندرت از آن استفاده میکنیم، مگر اینکه مشغول تنظیم یک متن خیلی مهم و یا رسمی باشیم. همانطور که میدانید، از این خط‌کش برای کادر‌بندی و مشخص کردن و مشاهده کردن محل دقیق اِلِمان‌ها در صفحه استفاده میشود؛ به عنوان مثال اینکه قبل از پرینت گرفتن از یک برگه، بفهمیم یک جدول، نوشته یا عکسی که در Word قرار داده‌ایم دقیقا در کجای صفحه قرار میگیرد و مثلا چقدر از حاشیه‌های صفحه فاصله دارد. این خط‌کش‌ها دو عدد هستند که یکی در بالا و دیگری در کنار نوشته‌ی شما قرار دارند و فاصله‌ها را به شما نمایش میدهند.

how-to-show-and-hide-the-rulers-in-microsoft-word-1

اگر شما جزو دسته‌ای از کاربران باشید که به این خط‌کش‌ها نیاز دارند، یا آن‌دسته از کاربران که احساس میکنند بودنِ این خط‌کش‌ها فقط جا را تنگ کرده، در ادامه روش نمایش داده شدن یا غیر‌فعال شدن نمایش این خط‌کش‌ها را برای شما شرح میدهیم.

چه جوری نمایش خط‌کش (Ruler) را در Word را فعال یا غیر‌فعال کنیم

خط‌کش‌ها (Ruler) به صورت پیش‌فرض در اغلب موارد فعال هستند و دلیل اینکه شما آن‌ها نمیبینید این است که این خط‌کش‌ها فقط در حالت Print View نمایش داده میشوند.

پس برای دیدن این خط‌کش‌ها کافیست گزینه‌ی View را از بالای صفحه انتخاب کنید و سپس گزینه‌ی Print Layout را از سمت چپ صفحه انتخاب کنید.

how-to-show-and-hide-the-rulers-in-microsoft-word-2

اگر خط‌کش نمایش داده شد که هیچ، ولی اگر نمایش داده نشد، کافیست گزینه‌ی Ruler را تیک بزنید.

how-to-show-and-hide-the-rulers-in-microsoft-word-3

اگر هم میخواهید که خط‌کش غیر‌فعال شود، تیکِ گزینه‌ی Ruler را بردارید. خواهید دید که خط‌کش‌های افقی و عمودی ناپدید میشوند و فضای کار بیشتری برای شما به وجود میاید، مخصوصا که اگر صفحه نمایش شما کوچک باشد، این فضای جدید میتواند برای شما خیلی راه‌گشا باشد.

how-to-show-and-hide-the-rulers-in-microsoft-word-4

غیر‌فعال فعال کردن خط‌کش عمودی و فعال نگه‌داشتن خط‌کش افقی در Word

اگر بنا به هر دلیل، تمایل از خط‌کش عمودی که در کنار و سمت چپ صفحه قرار دارد استفاده نمیکنید، ولی در عوض از خط‌کش افقی استفاده میکنید، در ادامه شرح میدهیم که چگونه میتوانید خط‌کش عمودی را غیر‌فعال کنید ولی افقی را فعال نگه دارید.

برای شروع، وارد نرم‌افزار Word شوید و گزینه‌ی File را از گوشه‌ی بالا و سمت چپ صفحه انتخاب کنید و سپس در پنجره‌ی جدیدی که باز میشود، گزینه‌ی Options را انتخاب کنید.

how-to-show-and-hide-the-rulers-in-microsoft-word-5

حالا گزینه‌ی Advanced را از سمت چپ صفحه انتخاب کنید.

اکنون در سمت چپ صفحه به دنبال گزینه‌ی Show vertical ruler in Print Layout view بگردید و وقتی آن را یافتید، تیکِ آن را بردارید و سپس OK کنید.

how-to-show-and-hide-the-rulers-in-microsoft-word-6

اکنون از این پس اگز در حالت Print Layout باشید، و تیکِ گزینه‌ی Ruler فعال باشد، فقط خط‌کش افقی در بالای صفحه برای شما نمایش داده میشود و از خط‌کش عمودی خبری نخواهد بود.

how-to-show-and-hide-the-rulers-in-microsoft-word-7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *